Iskry

[cycloneslider id=”iskry”]

Zajęcia komputerowe

W ramach zajęć seniorzy zapoznawali się z zewnętrzną budową komputera stacjonarnego oraz poznali podstawowe urządzenia wchodzące w jego skład. W oparciu o interaktywne ćwiczenia uczyli się bądź doskonalili umiejętności w obsłudze myszy. Zapoznali się z podstawowymi właściwościami systemu Windows XP (pulpit, menu start). Uczestnicy samodzielnie dokonywali zmian w ustawieniach swojego konta użytkownika (tapeta pulpitu, wielkość czcionki itp.). Bazując na edytorze tekstu, zawartym w pakiecie OpenOffice, seniorzy uczyli się pisać i edytować własny tekst. Poznali podstawowe funkcje edytora, takie jak zmiana kroju i rozmiaru czcionki, rozmieszczenia tekstu, tworzenia akapitów. Największe zainteresowanie seniorów wzbudził jednak blok tematyczny dotyczący sieci internetowej. Uczestnicy projektu zapoznali się z głównymi funkcjami wybranych przeglądarek internetowych (Internet Explorer, Moziila Firefox, Google Chrom), a co najważniejsze poznali podstawowe zasady bezpiecznego i racjonalnego korzystania z Internetu. Seniorzy dowiedzieli się w jaki sposób mogą wyszukiwać stronę internetową na podstawie podanego adresu oraz hasła w przeglądarce Google. W ramach tej części zajęć uczestnicy wyszukiwali na przykład informacje o miejscowościach Włodzice Małe i Włodzice Wielkie oraz inne, interesujące ich materiały. Na zakończenie zajęć seniorzy zaznajomili się z  głównymi zasadami pozwalającymi na uchronienie komputera przed zainstalowaniem złośliwego oprogramowania i utratą osobistych danych. Poznali przykłady darmowych programów antywirusowych.

Zajęcia artystyczne

Seniorzy biorący udział w projekcie Iskry uczestniczyli również zajęciach artystycznych. Podstawowym celem zajęć było oczywiście wspieranie aktywności twórczej seniorów poprzez różnorodne formy plastyczne oraz integracja grupy. Uczestnicy zajęć wykazali się ogromnym zaangażowaniem, wiarą we własne umiejętności  i możliwości, poczuciem humoru, ogromnym życiowy entuzjazmem. Ich chęć do pracy, wytrwałość  w osiąganiu celów sprawiła, że z prac powstałych podczas zajęć i z ich inicjatywy zorganizowany został Kiermasz Ozdób Świątecznych. Seniorzy przygotowali na kiermasz własnoręcznie wykonane bombki, świąteczne choinki przygotowane z makaronu oraz aniołki z masy solnej pięknie ozdabiane cekinami. Dochód z kiermaszu w wysokości 1200 zł przeznaczony został na wyposażenie oddziału przedszkolnego w zabawki i gry edukacyjne.

Zajęcia rekreacyjno-ruchowe

Seniorzy biorący udział w projekcie mieli okazję uczestniczyć także w zajęciach  rekreacyjnych. Dzięki ćwiczeniom z użyciem piłek, skakanek, szarf, materacy, lasek gimnastycznych, woreczków oraz chusty animacyjnej, wzmacnialiśmy nasze mięśnie, ćwiczyliśmy utrzymanie równowagi ciała, wykonywaliśmy ćwiczenia korygująco-wzmacniające. Zajęcia sprzyjały ogólnemu rozluźnieniu oraz szeroko pojętej  poprawie samopoczucia, w tym humoru. Wielką frajdą okazały się ćwiczenia z wykorzystaniem krzesełek do mini aerobicu na siedząco oraz zabawy z chustą animacyjną. Seniorzy mieli okazję poćwiczyć wraz z naszymi uczniami z klas IV ?VI. Przeprowadzone zostały ćwiczenia mini aerobowe oraz w części głównej zabawy z chustą w oparciu o metodę Weroniki Sherbourne. Podczas tych wspólnych zajęć widoczna była radość i satysfakcja seniorów, którzy nie do końca wierzyli w swoją sprawność fizyczną oraz szacunek okazywany przez naszych uczniów osobom zaproszonym. Mimo sporej różnicy wieku między uczestnikami zajęć, wszyscy bardzo dobrze się bawili i nikt nie czuł się skrępowany czy odrzucony.