Wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”

Dzięki przedsięwzięciu pod nazwą „Poznaj Polskę” przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki udało się zrealizować wycieczkę edukacyjną dla uczniów klas IV- VIII do Karkowa, Wieliczki i Zakopanego. Pomimo późno jesiennej aury, wycieczka udała się znakomicie, dopisała zarówno pogoda jak i humory, było pięknie i mega smacznie.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przejazdu na trasie Włodzice- Wieliczka, gdzie mogliśmy zwiedzić Muzeum Żup Solnych oraz samą kopalnię soli w Wieliczce. Po zejściu do kopalni poznaliśmy jej legendy i historię powstania. Drugi dzień obfitował w różnorakie atrakcje, rano po pobudce nie mogliśmy napatrzeć się na widoki Tatrzańskich szczytów. Zwiedziliśmy Tatrzański Park Narodowy, przeszliśmy Doliną Kościeliską, przy polanie Stare Kościeliska oglądaliśmy Zbójnicką Kapliczkę, Wąwóz Kraków,  Sanktuarium na Krzeptówkach, Cmentarz na Pęksowym Brzysku, a dzień zakończyliśmy na Krupówkach, gdzie urzekł nas kościółek Bachledówka. Wieczorem były opowieści i pyszne góralskie jedzonko.

Ostatni dzień to Kraków, gdzie zwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, Zamek Królewski na Wawelu, nie mogło również zabraknąć odwiedzenia Dzwonu Zygmunta czy wizyty u Smoka. Następnie w planach był Dom Długosza i Dom Matejki. Oglądnęliśmy również budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Collegium Maius, być może kiedyś tu będziemy się uczyć. Zachwyciły nas Sukiennice, Kościół Mariacki, niestety przy pomniku A. Mickiewicza pani Kasia przypominała sobie o „Dziadach”, ale szybko udało się nam odwrócić Jej uwagę. Brama Floriańska
i Barbakan to były ostatnie punkty programu, aż łza się wokół kręci, ale czas odjeżdżać.

Nabraliśmy apetytu na dalsze wojaże, mamy nadzieję, że w przyszłym roku kalendarzowym uda nam się znowu gdzieś wyjechać, takie wycieczki zarówno uczą jak i wychowują. Udało się zrealizować priorytety zawarte w wytycznych do programu „Poznaj Polskę”, takie jak śladami
kard. S. Wyszyńskiego, kultura i dziedzictwo Narodowe, największe osiągnięcia polskiej nauki. Wyjazd był mam bardzo potrzebny w uwagi na czas spędzony przed komputerem w zeszłym roku szkolnym. Bardzo chcemy powrotu do „normalności”, chcemy uczyć się i poznawać nowe miejsca, dziękujemy za wsparcie finansowe MEN.